Gå till innehåll
lördag 01 mars 2025
Gäst
Gäst

Pris till tre miljöbåtar

FÖR att öka miljöintresset hos båttillverkare och vara en sporre för vidare utveckling och framtida kundkrav delade Svenska Båtunionen, SBU, för första gången ut utmärkelserna MiljöBästaMotorBåt 2009 och MiljöBästaSegelBåt 2009 på Allt för sjön. Två motorbåtar och en segelbåt utnämndes:

 

Whisper 55 från Marine and Medical Technologies AB utsågs i klassen dagbåtar "för smart energibesparande design som tillfredsställer och stimulerar båtköparnas ökade miljötänkande och förväntningar".

 

Nimbus Nova 27S från Nimbus Boats AB utsågs i klassen övernattningsbara båtar "för brukarvänliga miljöanpassade ombordfunktioner i ett lättdrivet skrov som tillverkats med låg miljöpåverkan".

 

Najad 355 från Najadvarvet AB "för miljöanpassade brukarvänliga driftslösningar samt tillverkning i nya material och med minimerade emissioner.

 

Kriterierna för att en fritidsbåt miljömässigt ska vara riktigt bra har formats av Svenska Båtunionens miljökommitté. Sweboat och Sjöfartsinspektionen har också deltagit i diskussionerna. Alla båtleverantörer och tillverkare har inbjudits att nominera båtar till utmärkelsen "MiljöBästaBåt". Enda kravet är att båten ska kunna köpas på öppna marknaden. Mer om utmärkelsen och kriterierna på till batunionen.




Användar Respons

Rekommendera Kommentarer

Det finns inga kommentarer att visa



Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...