Moderna båtar som vill se annorlunda ut tar efter alfahannen framför andra: WallyPower 118, den enda båt som både ställts ut på ett konstmuseum och varit med i en science fiction-film. Liksom Fjord 40 Open och många andra båtar bär Bavarias Deep Blue 46 spår av WallyPower, även om BMW, som ritat Bavarian, har gett konstruktionen ett eget formspråk.
JAG MISSTÄNKER ATT BMW:s designteam haft mer arkitektur än båt i huvudet när de ritat den här modellen. Det är väldigt lätt att röra sig mellan båtens olika sektioner och den är helt anpassad för Medelhavets båtkultur med sol och bad. De sociala ytorna är utspridda och mingelvänliga, istället för att vara praktiska och yteffektiva. Av de sittplatser som befinner sig vid vindrutan är det bara i förarsoffan man kan se framåt. Babord om förarplatsen finns istället en låg ligg/sitt-plats där man varken har bra liggutrymme eller bekväm sittplats. På etaget ovanför en solsäng med plats för en normalbred person, eller två fotomodeller. Resten av entouraget får sitta i aktersoffan, där jag gissar att det blåser under gång. Kapellet kan alltså göra nytta under långa turer även om solen skiner.
FÖRDELEN MED DEN öppna konstruktionen är att du får många fina ytor att umgås på när båten ligger stilla. Grillen som ligger för om aktersoffan är mycket bra placerad där alla se vad som tillagas. Eftersom det saknas en bred soffa bredvid föraren har man tjänat en öppen gång ned till ruffen.
UNDER DÄCK FINNS ett modernt kök med skott av mörkt trä och en lounge där du kan sitta när det är kallt ute. Förruffen är japanskinspirerad och de två ytterligare kojerna bär på samma designelement. Den här båten lockar den som kikar på till exempel en begagnad Windy eller Princess. Priset hamnar runt tre miljoner, vilket är mycket konkurrenskraftigt för en 46-fotare. Till exempel kostar en Fjord 40 Open 3,5 miljoner med en löa på 11,99 meter.
LÖA PÅ DEEP Blue är 14,20 meter, skrovet 12,93 meter, bredden 4,45 meter och höjden över vattenlinjen hela 2,8 meter. Elva ton väger Deep Blue 46 fulltankad med 1 200 liter bränsle och dubbla VP D6-370. till bavariasverige.se
Rekommendera Kommentarer
Det finns inga kommentarer att visa
Skapa ett konto eller logga in för att kommentera
Du måste vara medlem för att kunna kommentera
Skapa ett konto
Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!
Registrera ett nytt kontoLogga in
Medlem på maringuiden.se? Logga in här.
Logga in nu