Gå till innehåll
lördag 08 februari 2025
Gäst
Gäst

Folkbåten Chi-Ba-Ba från 1948 säljs på auktion

  • Båtmässan och Orust Båtbyggarutbildning i Henån har under åren samarbetat och renoverat båtar som sedan sålts till förmån för välgörande ändamål. Nu är ett tredje projekt igång, den totala makeovern på Folkbåt nummer 181, Chi-Ba-Ba från 1948 som byggts på varvet Harry Hallberg i Kungsviken.

Båtmässan och Orust Båtbyggarutbildning i Henån har under åren samarbetat och renoverat båtar som sedan sålts till förmån för välgörande ändamål. Nu är ett tredje projekt igång, den totala makeovern på Folkbåt nummer 181, Chi-Ba-Ba från 1948 som byggts på varvet Harry Hallberg i Kungsviken.

Hon ska bli som ny och säljas till högstbjudande på auktion. Budgivningen kommer att starta på Båtmässan och avslutas kl. 24.00 den 29:e februari 2012.

All budgivning sker på www.auktionet.se och intäkterna från försäljningen går oavkortat till Barncancerfonden.

Upplägget känns på sätt och vis som självklart. Under 2012 firar Barncancerfonden 30 år och Folkbåten har 70-årsjubileum, berättar Båtmässans mässansvarige Bengt Wallin.

Den kommer att bli en juvel som pryder sin plats i Veteranbåthallen under mässdagarna, säger Bengt Wallin.

Projektet har också sponsrats av International Färg AB, Claessons Trätjära AB, Fogsäljarna på Orust AB.

Suzanne Behr




Användar Respons

Rekommendera Kommentarer

Det finns inga kommentarer att visa



Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...