Utterns nya daycruiser D62, är företagets första nya båt på länge. På de råa CAD-skisserna vi sett före mässan såg den lite underlig ut, men i verkligheten hade designern, engelsmannen Russel Gillott, lyckats mycket bra med linjerna.
Pricken över I var den nyponröda skrovfärgen. Samtidigt är det en tvättäkta Uttern: på det knottriga fördäcket rör man sig säkert, och genom den öppningsbara rutan går du på stadiga fotsteg. Förarplatsen var utmärkt och designern har till och med lyckats klämma in en vattentoa under fördäck (för att kontra nya Askeladden C62).
Looken är alltså premium och med prislappen på 455 000 kronor med en 150 hästars Mercury Verado ligger båten i det högre prisspannet. Långt från Norrlångträsk på alla punkter, alltså. Mer info på uttern.se
Rekommendera Kommentarer
Det finns inga kommentarer att visa
Skapa ett konto eller logga in för att kommentera
Du måste vara medlem för att kunna kommentera
Skapa ett konto
Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!
Registrera ett nytt kontoLogga in
Medlem på maringuiden.se? Logga in här.
Logga in nu