Design och konstruktion på absolut högsta nivå.
Uppdraget till ett av världens främsta konstruktionsteam var rakt;
Dehler 32 ska leda utvecklingen genom en tydligt närvarande seglingsdynamik som ska vara lättkontrollerad och rikligt belönade för den krävande seglarfamiljen. Dehler 32 ska skapa en extraordinär känsla och balans i sin helhet.
Dehler 32 är ett resultat av över 40-års förvärvade kunskaper inom båtbyggande. Den kommer i storleksklassen att definiera egenskaperna och karaktären hos en modern prestandabåt och den perfekta balansen till komfort och livskvalitet ombord.
Med sitt moderna segelplan skapas kraft och dynamik som tämjs genom sitt effektiva roder och sportiga köldesign omvandlar krafterna till dynamiska resurser för fart och höjd. Stabiliteten och bettet från kölen leder energin effektivt framåt och skapar acceleration när vinden ökar. Egenskaperna kommer tillsammans ner till prestanda och säker seglingsglädje.
Med sina skrovlinjer där bredden följer ut i akterskeppet skapas inte bara extra bärighet utan även en rymlig sittbrunn. Däckslayouten är utformad för att stödja ett enkelt och effektivt besättningsarbete med orientering mot att båten ska kunna seglas med fåmansbesättning.
Med sina moderna och effektiva 32 fot är Dehler 32 lämplig både för krävande offshore racing och längre cruisingsemester.
Interiört finner man en akterkabin och förkabin med generösa sovutrymmen. Material och design kommer att skapa ett välbefinnande. Den ljusa och rymliga salongen kommer att ge trivsel för familj och vänner.
Nya Dehler 32 blir den första premiumbåten inom storleksklassen och kommer att flytta referenspunkterna framåt.
När det gäller prisbilden så kommer den att bli attraktiv. Detta möjliggörs genom att varvet nu kan ta del av en effektiv och skalfördelig inköpsstruktur. Introduktionspriset kommer att ligga på strax under
Euro 87 000;- inkl. moms.
Leverans av nya Dehler 32 beräknas ske från april 2010.
För mer info om nya Dehler 32
www.dehler.se
Rekommendera Kommentarer
Det finns inga kommentarer att visa
Skapa ett konto eller logga in för att kommentera
Du måste vara medlem för att kunna kommentera
Skapa ett konto
Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!
Registrera ett nytt kontoLogga in
Medlem på maringuiden.se? Logga in här.
Logga in nu