Gå till innehåll
lördag 22 februari 2025
Gäst
Gäst

Cybersegla på datorn

Dataspel. Sail Simulator 5 är spelet för dig som vill lära dig segla utan att ha segelbåt, eller för dig som längtar efter segling under den långa och kalla vintern.

Du behöver inte ens ha en speciellt kraftfull dator; det räcker med en pc med Windows XP, Vista eller 7 samt DX9 videokort med minst 120 MB videominne. Båtarna som finns i Sail Simulator 5 är allt från kappseglingsjollar som Laser och 470 till cruisingkölbåtar som Bavaria 36 och YD 40. Har du någon gång velat prova på att segla en VO 70 så finns chansen att göra det också. Som tillval finns Optimist, 420, Hobie Cat, Nacra Infusion och ännu fler häftiga båtar.

Spelet är väldigt verklighetstroget och även om grafiken inte är den bästa så finns det spännande detaljer, till exempel att man kan luta svängkölen på sin VO 70 eller hissa spinnakern på sin 470.Precis som i verkligheten är vissa båtar lättare än andra att segla, och man måste lära sig att skota och trimma seglen, eller att hissa och ta ner. Sedan är det bara att välja båttyp efter hur mycket man kan om segling.

Via internet kan du direkt i spelet koppla upp dig och köra regattor på olika banor mot andra spelare från andra länder. Tröttnar du på banorna så kan du göra egna banor och ladda upp till internetläget. Då kan andra segla mot dig i din bana. Seglingsvattnen finns i Spanien, Thailand och Nederländerna.

Sail Simulator 5 är gjort av Stentec Software. Det säljs på www.sailsimulator.com och kostar cirka 275 kronor. Tillvalet med fler båtar kostar cirka 180 kronor, eller så köper du båda i paket för cirka 365 kronor. Mer info på www.sailsimulator.com




Användar Respons

Rekommendera Kommentarer

Det finns inga kommentarer att visa



Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...