När båtmässan i Oslo avslutades stod Beneteau First 50 kvar som en vinnare. Under mässans sista dag fick First 50 pris som Årets Båt i NorgeFirst 50 är utan tvekan årets nyhet i båtvärlden. Få båtar har rönt så stort uppmärksamhet som First 50. Båten har redan blivit belönad med pris som årets båt i Italien, specialpris som European Yacht Of The Year, nominerad till Boat Of The Year i USA och nu utmärkelsen årets båt i Norge.
Beneteau First 50 är ritad av Philippe Briand, mannen bakom många superyachts som Mari-Cha IV, Hamilton 115 etc.
First 50 är designad för att möta de krav som moderna båtköpare ställer. De vill ha hög komfort, bästa tänkbara segelegenskaper och en modern läcker design.
Philippe Briand förklarar filosofin We designed the First 50 in the same way as we design superyachts, an exceptional object, featuring the best up to minute technology and art, to match the owners pride
Inredningen är i ljus ek och planerad med tanke på att funktionalitet och ultramodern design ska skapa en modern och harmonisk atmosfär. First 50 är segelmässigt planerad för att kunna hanteras av en liten tvåmannabesättning och samtidigt ge plats för den stora regatta besättningen.
För mer information och bilder på First 50 kontakta.
Stockholm: Jonas Sandberg 0733-26 34 42 eller 08-541 360 03
Helsingborg: PA Malmgren 0708-23 66 80 eller 042-26 03 20
Rekommendera Kommentarer
Det finns inga kommentarer att visa
Skapa ett konto eller logga in för att kommentera
Du måste vara medlem för att kunna kommentera
Skapa ett konto
Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!
Registrera ett nytt kontoLogga in
Medlem på maringuiden.se? Logga in här.
Logga in nu