Gå till innehåll
lördag 22 februari 2025
Gäst
Gäst

10 nya Flipper-båtar

Flipper ska göra en klassresa uppåt. Hela modellprogrammet byts ut fram till 2014. - Flipper ska bli Nordens första premiummärkemed utombordare, säger VD Raimo Sonninen.

Planen är att Flipper ska hamna i samma segment som Aquador, Bella Boats i nuläget enda premiummärke.

- Vi har lyckats ganska bra med Aquadors status, vi vill göra samma sak med Flipper. Precis som Boston Whaler är ett statusmärke för utombordarbåtar i USA, ska Flipper bli det här i Norden.

För att nå dit lanseras tio nya modeller med start från och med våren 2011. Inspirationen har hämtats utomlands, främst från Italien. Men hur båtarna ser ut eller vad som kommer att skilja dem från dagens Flipper vill inte Raimo Sonninen avslöja. Men säkert är att samtliga ska utrustas med Mercury Verado-motorer. Om steget upp i premiumklassen betyder ökade priser, kommenterar han så här:

- Den här marknaden tål inte för höga priser. Vi siktar på bättre kvalitet till bättre pris, precis samma utveckling som skett på bilsidan de senaste åren. För ritandet svarar en norsk konstruktör, som företaget inte vill namnge men som är utvald i konkurrens med svenskar och finnar.

- Han är i våra ögon Skandinaviens bäste båtmakare. Många kan design, men inte alla kan bygga båt. Vår man har byggt många modeller, säger Raimo Sonninen.

Vi Båtägare har efter en rundringning lyckats utröna att konstruktören är Espen Thorup - pappa till bland annat Marex 370 och de senaste årens framgångsrika Nordkapp-båtar. Espen Thorup vill dock inte kommentera uppdraget.




Användar Respons

Rekommendera Kommentarer

Det finns inga kommentarer att visa



Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...