Gå till innehåll
fredag 28 februari 2025

Ledartavla


Populärt innehåll

visar innehåll med det högsta anseende på 2024-01-10 i Forum Inlägg

  1. 2 poäng
    Spår 1 går man, det är rakt på och inga problem. Lite läskigt grunt efter man har svängt vänster men 90 cm är inga problem. Gott om plats när man väl kommer in. Spår 2 skulle jag inte försöka mig på. Precis där du svänger vänster i spår 1 finns massa bra klippförtöjning om vädret är rätt.
  2. 1 poäng
    Har inte så långt till pension och undrar hur man skulle kunna göra trevliga saker den tid man har kvar. Min ide var att få ihop ett antal som delar på en segelbåt i de varma vattnen men att ha ett uppläg där en person alltid är kvar på båten. Dels för att minska marina kostnader men också för att öka flexibiliteten då man inte behöver tillbaka till en given punkt. Sedan har jag hört att båten far illa av att vara igennbomade i varmt klimat. sedan har vi ju stöld och vandalisering som borde vara mindre sanorlikt om det finns någon som holler koll. eller är det en totalt tokig ide ??
  3. 1 poäng
    Det var ju duktigt att du improviserade fram en renovering av den gamla sunkiga motorn; nu vet du ju vad du har! och tack för ett konstruktivt, givande, roligt och intressant inlägg... Jag har ej summerat din kostnad för renoveringen men överslags-räknat så blev det inte svin-dyrt.
  4. 1 poäng
    Ja, lite märkligt men under besök i somras och året innan läste jag en skylt och om jag förstod rätt och läste rätt så handlade bryggrenovering och ankringsförbudet i bassängen där bryggan ligger (den inte) om skydd av ålgräsängar. Sedan att det troligen ankrats båtar där i hundratals år hör inte till relevansen. Kan väl vara så att bergsdubbarna slagits dit av tex. Sxk långt före någon fått för sig att skydda den obefintliga ogräs, ursäkta ålgräsängen. Och om jag nu får på pälsen för dessa uttalanden så får man misstänka att det är en ironi och att miljön borde skonats långt före skadan skett…..
  5. 1 poäng
    Om det ser ut på det viset på tankgivaren så kan jag föreställa mig hur det ser ut ner på botten i tanken. Jag har bara ett råd - töm tanken och gör ren invändigt. När det ser ut på det viset så räcker det inte med att försöka avliva de befintliga dieselbakterierna med några kemikalier. Du har redan en förfärlig soppa av bakterierester och den försvinner inte av kemikalierna.
  6. 1 poäng
  7. 1 poäng
    Som redan har skrivits är spår 1 den minst svåra vägen in. Egentligen inte så svår om man ser upp. Trots att det är hemmafarvatten har jag väl bara varit där 5-6 gånger med olika båtar. Men det är väl värt ett besök. Ögruppen känns väldigt "annorlunda" på något obeskrivbart vis, liknar inte andra öar eller fyrplatser i V-Götaland eller Bohuslän. Jag har gått ut ur hamnen som spår 2, kanske ingenting man gör vid de första besöken i denna hamn. Spår 3... här jag varit inne med gummibåten, jag har sett att det legat båtar förtöjda där, men det har varit mindre och grundgående båtar, sportfiskare som gått i land för att rensa fisk och fixa lunch, "typ". Där brukar också ligga några mindre båtar tillhörande dom som sommartid bor på ön. Dom har sannolikt bra koll på var grunden inte finns eller så har dom skadade propellrar. Det är ju aldrig fel med en fördäcksgast som har polariserande solglasögon och ekolodet påslaget när man väldigt långsamt går in i denna hamn. Om man har drev kan det ju vara bra att ha det uppfällt litet granna. Men seglare med tungan i rätt mun har heller inga problem att ta sig in, iallafall enligt spår 1. Kolla ensmärkena noga, vid väldigt fint väder kan det finnas solbadare med vita handdukar på berget, eller så... Finns det bojar nu? Om man inte får ankra blir det ju svårt, om man inte har en dinge och om det är kallt i vattnet eller en massa maneter så är det ju inte så lätt att ordna med akterförtöjning. Anledningen till att jag undrar om det finns bojar, är att det i alla fall en hamn inom Kosterhavets Nationlapark är det i princip ankringsförbud, Ursholmen, där ligger det en handfull sådana där "pålbojar". Jag misstänker att det är för att skona bottenfloran, ålgräsängarna, fiskarnas barnkammare. Sedan är ju Valö fint också. Kungsö har jag aldrig förstått mig på... Rätt ö därikring är ju annars Vrångö.
  8. 1 poäng
    De två första bilderna är identiska. Den tredje bilden visar bara bränslemätarstaven ur en liten annan vinkel. Det du visar på bränslemätaren behöver i vilket fall som helst rengöras, oavsett om det är dieselbakterier eller annat. Flagor som lossnar riskerar sätta igen bränslesystemet. Hur ser botten av tanken ut? Är det liknande föroreningar behöver du tömma och göra rent, ja. Jag har för mig att de olika tillsatserna i första hand förhindrar uppkomsten av dieselbakterier. Har man fått dem i tanken så behöver man ta bort dem.
  9. 1 poäng
    Bilderna syns inte på min Windowsdator. Se till att bilderna är i "standard bildformat" såsom t ex JPEG (.jpg) före uppladdning. Äppleföretagets och andra företags "egna" filformat supportas nämligen inte alltid av Windows eller olika standardwebläsare.
  10. 1 poäng
    Värt att nämna, Numera förbjudet att ankra även med akterända i den inre bassängen. Bara fast förtöjning mot land. I yttre bassängen är det däremot ok. /m
  11. 1 poäng
    Tackar för era svar 👍 Då känner jag mig säkrare inför ett Tistlarnabesök i sommar 😊' Väl mött ute på sjön 😃👍
  12. 1 poäng
    Här har du insegling med enslinjer från SXK naturhamnar. Hälsningar Ove
  13. 1 poäng
    Reduktionsplikten för diesel sänktes vi årsskiftet från drygt 30 % till 6 %. Literpriset har gått ner med drygt 4 kr. Så kallad blankdiesel som vi tankar på de flesta sjömackar har ju varit extra straffbeskattad, så att den ska bli dyrare än vad som säljs normalt på vanliga mackar med RME/Reduktionsplikt. Vad händer nu? Följer blankdieselns pris med ner med drygt 4 kr även den? Eller händer något annat?
  14. 1 poäng
    Väcker upp en gammal tråd om någon är intresserad av Magnus fortsatta äventyr.
  15. 1 poäng
    På min Cumulus med en Yanmar YSB12, sjövattenkyld, skulle jag aldrig våga hinka i glykol i motor och avgassystem tills det kommer ut ur avgasröret. För då har jag även fyllt cylindern. Nä detta gör jag på enda rätta sättet, enligt mig. - Lossar slangen på kylpumpen som kommer från sjövattenintaget i skrovet. Kopplar en längre slang till pumpen. Andra änden ned i en 20 liters dunk med glykolblandat vatten. Startar motorn och låter den gå tills glykolblandat kommer ut ur avgasröret. Samlas upp i en hink. När motorn går, så puttar avgaserna hela tiden ut glykolblandningen genom avgassystemet inklusive vattensamlaren (ljuddämparen som vissa tror). Inget kommer in i motorn. Typ som normalt. För att kunna köra motorn mer, typ tills avgaskröken blir handvarm, så lossar jag slangen vid termostathuset som går till avgaskröken. Pluggar denna. Sätter än en ny slang på stosen vid termostathuset och leder den ned i 20 liters hinken. Nu hade du visst turbo mm. Men principen bör vara samma. Startar motorn en gång i månaden och kör som sagt till avgaskröken blir ordentligt varm. Jag brukar även plocka ur termostaten, för då vet jag att det inte blir sjövatten stående i nån kanal i blocket. Gjort detta i 15 år. Vid sjösättningen, med alla original slangar kopplade, är det vettigt att samla upp den glykol som kommer ut innan sjövattnet spolat igenom, i en hink under avgasröret. Inget kommer i sjön. Återanvänds. Miljötänk vettu.
  16. 1 poäng
    Om du kört glykolblandning genom kylsystemet så behöver du inte tömma ljuddämparen av frostskyddsskäl.
Denna ledartavla är satt till Stockholm/GMT+01:00
×
×
  • Skapa nytt...