Vid ”Vite gavel” skulle den första snapsen intagas vid färd västerut där Göta älv möter Rivöfjorden.
Vite gavel var/är ett gammalt magasin som jag tror ligger vid Nya varvet, eller därikring. Undrar om inte SXK hade sitt kansli där?
Hursomhelst, jag minns sextiotalet, och det gör ju många forumdeltagare med mig… det dracks mer alkohol ombord då, både i hamn och dessvärre under gång till sjöss. Jag tror det var rätt så vanligt att man hade ett slags magiskt tänkande och tog en snaps när man passerade en speciell punkt för att det senare skulle gå bra… eller en snaps som en slags belöning då man korsat något besvärligt avsnitt av kusten, såsom den illa beryktade Tjurpannan.
Just Skalkorgarna var ett sådant magiskt ställe där man skulle ta en snaps, på den tiden var Skalkorgarna en fyr, numera ett kummel.
Utanför Strömstad finns ett skär med ett kummel som heter ”Daniel” på honom skall man hälsa vid passage, annars går det illa.
På sjökortet ovan ser man ju de där stengärdesgårdarna (strax öster om Jöns) som den svenska flottan lade ut mellan holmarna någon gång under 1600-1700 talen för att hindra dåtidens besvärliga danskar att brandskatta staden (vilket dom lyckades med ändå, det första ”Göteborg” som låg vid nuvarande Färjenäs på Hisingssidan brändes väl ner nio gånger om jag nu minns rätt).
Iallafall låt bli att passera där, om du nu inte paddlar kajak, jag har varit där x flera, och det går ju att passera med motorbåt, men det är väldigt vanskligt.