Nu avtar ju signalstyrkan rejält med avståndet, och en drönarbaserad GPS-störsändare - om nu någon sådan skulle finnas och användas - kan inte sända mycket effekt och speciellt länge innan den dimper i backen. Skulle inte komma långt innanför gränsen, och dessutom har luftförsvaret ganska bra koll även på små saker som kommer österifrån. OM den nu skulle göra det.
Men en drönarbaserad GPS-störare finns nog bara i journalisters fantasi och i teorin.
Störutrustning kan man t.o.m. köpa på nätet, det är ingen nyhet. Men det är mycket svårare att störa ut vissa saker än man kan tro, just för att störsändaren måste vara mycket lokalt och stark.
Men är det väldigt dålig kvalitet på radiolänken som är målet så GÅR det naturligtvis. Många hemmalarm (även "finare" märken) opererar på 433MHz-bandet och med radiolänk som knappt är värd att sitta i leksaker. Den kan ofta enkelt störas ut av en tjuv som befinner sig alldeles i eller vid huset, med utrustning som kan köpas nästan överallt.
Fast det beror på att dessa larm opererar med synnerligen låg effekt (typiskt 10mW), så det krävs inte orimligt hög uteffekt på störsändaren kanske placerad intill men utanför huset. Att de dessutom har usel störtålighet (använder en mycket lättutstörd moduleringsmetod av bärvågen) gör inte saken bättre. Snarare har de ett filter som kräver ett stort antal missade beacon från sensorerna innan de tycker sig vara utstörda, just för att (för kunden) maskera hur otroligt dålig överföringen är i vanliga fall.
Med GPS och GSM o.s.v. är det något helt annat. Men det är klart, ligger du bredvid en rysk båt i farleden kan man ju aldrig veta....😛