Helt riktigt. AQAD40B/TAMB40B tillverkades 1982-1986 och det finns nog inga exemplar som inte är i behov av renovering 40 år senare oavsett användningsområde (om den nu inte stått i vila i ett förråd i 40 år...). Har den gått snällt i deplacementsfart kanske den har klarat sig hittills, men har den gått planande kanske den är på väg in på sin andra överhalning.
Vad är motorn värd? Tja, troligen inte mer än vad den kan vara värd som bytesstomme. Därför bör båten prissättas utifrån detta.
Hur som så är det precis så som många säger att stommen till 40-motorerna är skottsäker. Motorn är mycket enkel, och även lärorik, att skruva med. Finns ett flertal mekaniker som klarar 40-motorn med bravur, inte alls nödvändigt att vända sig till en marina eller VP-verkstad.