Tackar, kul att tråden är till nytta!
Att döma av trådarna på MG så finns det väldigt många bra sätt att få snygg finish och många är säkert bättre än mitt. Men var och en blir salig på sin tro, såhär gör jag:
* Slipar med 240 papper, Festool Granat. Därefter lägger jag ut kolpulver med en markör, då syns det där man slarvat och gått för fort fram.
* Upprepar ovanstående tills det blir fritt från ”hålbottnar” från gelcoatmålningen. För egen del så tycker jag att det är rätt trist att slipa, så jag delar hellre upp slipningen i flera pass på ett par timmar snarare än en lång dag. Då behåller jag skärpan och är noggrann, när man märker att man börjar slarva så är det dags att bryta. Om man lyckats måla en jämn och fin gelcoat/topcoat så kan man hoppa över 240 pappret och gå direkt på steget nedan (400 papper) men för egen del så har jag aldrig lyckats lägga ut ett jämnt lager utan att det blir ” pinholes”. Så jag lägger istället ut flera lager (cirkus fem) med roller och då blir det oftast gropar.
* Slipar med 400 papper, lägger ut kolpulver för att kunna se eventuella sliprosor från 240 pappret, slipar mer där jag missat. Och repeterar tills det är bra.
* Samma med 800 papper.
* Samma med 1200 papper.
* Kör 3M ”grön kork”polish med lammullshätta. Viktigt här att man har en bra (roterande) maskin som tål att man trycker rätt hårt utan att tappa i varv. Man behöver jobba längre på ytorna än man först tror, men det betalar sig.
* Samma med 3M ”gul kork” och skumgummidyna till skillnad från ovanstående.
* Som avslutning ett bra vax.
Lycka till!