Ledartavla
Populärt innehåll
visar innehåll med det högsta anseende på 2020-10-24 i Forum Inlägg
-
4 poängI princip allt som sägs eller skrivs om miljön uttrycks i negativ form. Det ger lätt intrycket att allt är på väg utför, vilket inte stämmer. Jag tänkte därför att vi även kan skriva om positiva förändringar i miljön. Här är några exempel: Övergödningen av Östersjön har vänt och minskar nu som ett resultat av de senaste decenniernas kraftfulla åtgärder för att minska utsläppen av näringsämnen. https://www.su.se/ostersjocentrum/om-oss/nyheter/övergödningen-minskar-enligt-ny-studie-1.253821 Efter att ha drabbats av miljögifter men framförallt virussjukdomar så har sälstammarna runt Sveriges kuster ökat och ökar så mycket att problemen ligger i att de är så många snarare än att de är så få. https://www.havochvatten.se/arter-och-livsmiljoer/fakta-om-arter-och-livsmiljoer/marina-daggdjur/fragor-och-svar-om-sal/faq-sal/2019-04-18-hur-manga-salar-finns-det-i-vara-vatten.html Den blåfenade tonfisken, klassad som starkt hotad, är tillbaka i Svenska vatten! Från att ha varit en viktig fångst för fisket under 1930-50 talet så har den varit försvunnen från Svenska vatten sedan mitten på 60-talet men nu är den tillbaka. SLU har ett intressant projekt där de märker och följer fiskar med GPS. https://www.slu.se/ew-nyheter/2020/8/slu-forskning-ska-hjalpa-den-blafenade-tonfisken/ Alla arter av de stora valarna som jagades till nära utrotning under 1800-talet ökar och knölvalen är nära samma nivå som de var 1830. Likt sälarna så börjar nu problemet vara att de är många snarare än få. Man jobbar nu på sätt att minska risken för kollisioner mellan fartyg och valar. https://www.svd.se/de-stora-valarna--havens-ingenjorer https://www.gp.se/nyheter/sverige/knölvalen-på-väg-tillbaka-1.19905098 https://today.tamu.edu/2020/10/21/preventing-whale-collisions-with-vessels/
-
2 poängHar alltid trott att man inte ska vissla (i onödan) eftersom vissling är en nödsignal på sjön.
-
2 poängNu är vi på Tenriffa och har innan dess besökt El Hierro, La Palma, Madeira och Porto Santo. Inga problem att komma till dessa öar. I Porto Santo fick vi ta ett kostnadsfritt Covid-test som vi fick svar på dagen efter. Därefter fick vi gå iland och röra oss fritt. Nu väntar några veckor på Teneiffa, La Gomera och Gran Canaria innan vi seglar över Atlanten med ARC. Lite småreperationer ombord, men inget allvarligt än så länge.
-
1 poängDet finns många myter inom båtlivet och min tanke är att vi kan diskutera dessa nu när båten ligger i idé och renoveringar och rustning inför nästa säsong kanske inte kommit igång. Det finns olika typer av myter, bla. tekniska/vetenskapliga, skrock och rena missförstånd och säkert flera. Nu till hösten vill många fylla eller tömma sina bränsletankar av diverse anledningar. Vad ska det vara bra för när det funkar utmärkt med halvfull tankar när båten ligger i plurret. En annan myt är att Kung Neptun blir förargad om man byter namn på båten. Varför blir han det? En tredje myt kan vara att man inte ska ha med bananer ombord. Det var en början till en förhoppningsvis lång, rolig och även lärorik tråd, vi får se... Tillägg: Fyll gärna på med egna myter också, som raol gjorde. Mackey
-
1 poängFast om man vill ringa utomjordiskt som till månen så måste man slå ++planetnummer följt av riktnummer och telefonnummer
-
1 poäng
-
1 poängBåten blir jättemycket tyngre när den suger åt sig vatten under sommaren. Sanning eller myt?
-
1 poängVad skulle de vidskepliga säga i dag? Bindestreck? Tur svenska präster inte delar danska prästers klädkod, med en halv spettekaka runt halsen.
-
1 poängInget vidare väder, lite regn, men skönt att vara ute ändå. Byte hamn då vinden vänder. Låg en natt på mörkedalsklubben, nu intog jag Broken.
-
1 poängEtt alternativ hade kunnat vara en helt fristående organisation som försäkringsbolagen satte upp, där det är obligatoriskt att registrera båten för att den ska få bli försäkrad. Helt frikopplat från staten, men ändå med de fördelar som ett båtregister faktiskt ger.
-
1 poängInte konstigare än att miljarder av människor tror på diverse övernaturliga väsen som beskrivs i mågtusenåriga skrifter.....
-
1 poäng
-
1 poängDet är därför man numera ska ha guldmynt under mastfoten. Gissa varför det heter guldmyntfot! 🙂
-
1 poängNu blir jag osäker på om det är jag som inte förstår dig eller du som inte förstår mig?
-
1 poäng
-
1 poängEn del av frågan är att Mellgard vägrar låta sin båt mätas i enlighet med vad hans båtklubb bestämt. Och att Mellgard uppenbarligen inte ser nyttan av att kunna redovisa TBT fritt resultat i en båtklubb. Detta förefaller vara rotorsaken till att Mellgard lagt sin skäl i att argumentera för att TBT inte är skadligt .
-
1 poängDet har jag upplevt när vi bytte till oss en bananstock mot några block och pennor på en söderhavsö. 100 bananer på sex personer på två dagar = 8 bananer per person och dag. Tur att vi var så många ombord.
-
1 poängOch du menar naturligtvis alla giftiga båtbottenfärger, koppar, zink....?
-
1 poängVad som sker just nu är naturlig nedbrytning och resultatet är: - Inga mätbara mängder TBT i sjövatten - Inga mätbara mängder i ytavrinningsvatten - Låga (knappt över gränsvärdet) nivåer i sediment Vilket resultat förväntar man av att sanera alla kvarvarande båtar före 2021? Negativa mätvärden av TBT? Mer koppar då ytterligare 10% målar på färsk kopparfärg?
-
1 poäng
-
1 poängDet har såvitt jag vet ingen heller påstått. Det finns heller ingenting i tråden som styrker att en positiv effekt av sanering av kvarvarande båtar skulle gå att märka, eller ens mäta, och det är det påståendet som ständigt upprepas.
-
1 poängJag förstår inte varför det skulle vara "ännu större skäl" men det är inte vad frågan handlar om. Det finns de som är livrädda för gifter. Vi kan sanera alla båtar från TBT för att det skall kännas bättre men det betyder inte att vi har löst ett faktiskt problem. Det jag (och vad jag förstår Mellgård) vänder mig emot är när man medvetet ljuger om fakta, vetenskapliga eller andra. I det här specifika fallet så har det visat sig finnas många osanna påståenden och Mellgard pekade på dom.
-
1 poängJo, men om man nu inte är så jävla duktig att man kan det - Så måste man ju ställa frågan eller...
-
1 poäng
Denna ledartavla är satt till Stockholm/GMT+01:00