Gå till innehåll
torsdag 27 februari 2025

Kroqe

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    20
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

0 Neutral

Om Kroqe

  • Placering
    Kadett
  1. Hej! Om den här tråden är aktuell kanske jag kan hjälpa lite. Är ingen expert men jag har en YSE12 från -76 som jag brottats med mer än en gång. Jag tror att din YSB lider av för lite diesel och det beror troligen bara på luft i systemet. Det kan finnas några andra anledningar såsom igensatta filter eller mekaniska problem men jag tycker att statistiken talar för sig själv. Mvh Johan
  2. Hej alla! Fråga: Jag har en stilla undran.. Uppenbarligen har jag luft i mitt nya finfilter (enkelt filter den typ som sitter direkt på ledningen - alltså inte CAV eller dylikt), men motorn startar och går. Hur kan det komma sig? Bakgrunden är att jag fick problem för femtioelfte gången med luft i bränslesystemet på min Yanmar YSE12. Efter att gått igenom allting noggrannt och luftat så hittade jag att problemet är nån form av propp i kranen från tanken så det kom inte tillräckligt med bränsle fram till motorn. Nu har jag bytt tank till en vanlig trycktank och dragit en separat ledning från den. För skojs skull kopplade jag nu in det här nya filtret för att kunna se om det blev luftbubblor däri. Och det blev det ju. Det spelade ingen roll hur jag pumpade - luften stannade kvar. Men när jag gav upp att lufta totalt och istället testade motorn så gick den igång direkt och körde i 15min utan problem. Jag trodde systemet skulle vara helt luftfritt? Ska det vara luft i den här typen av filter. PS jag har även ett vanligt filter (CAV) och en elektrisk matarpump för att få tryck i ledningen från tanken i fören till motorn i aktern. Mvh Johan
  3. Jo det finns nog risk för det. Jag tänker mest ha den här motorn som backup medans jag renoverar min inombordare. Börjar bli lite trist att bli bogserad mellan varv och båtplats... Men ger man sig ut i lite gropigare sjö kan det nog bli lite bekymmersamt. Tror dock att den är ca 30cm under ytan nu så jag hoppas det räcker..
  4. Har kommit en bit på väg och tänkte ge en liten uppdatering ifall någon annan har liknande bekymmer. Motorfästet jag hade köpt (som var ett kvalitetsfäste) hade ingen anordning för att räta upp vinkeln på min akterspegel (positiv). Det som hände var att fästet inte kom tillräckligt långt ned, och det skulle resultera iatt propellern inte ens kom ned i vattnet. Det jag inte hade insett skulle bli det största problemet är nämligen att akterspegeln börjar ett par decimeter ovanför vattenlinjen... Jag fick iaf lämna tillbaka fästet, och hittade istället ett lovande fäste på Biltema. Kvalitet eller ej, men det fästet har en bra anordning för att räta upp vinkeln, och dessutom går det 10cm längre ned när man fäller det. Så idag har jag varit och lossat badstegen, satt fast fästets påkopplingsplatta så långt ner som det bara går mitt på akterspegeln. Propellern kommer vara en bit under vattnet men det är precis med nöd och näppe att det går. Det som återstår är själva fästningen av plattan. Jag behöver sätta en skiva (skärbräda i plast ) på insidan av skrovet som stöd och det är väldigt knepigt att nå bultarna inifrån min ankarlucka. På utsidan av skrovet men under aluminiumplattan har jag tagit en mindre skärbräda samt skurit upp en tunn gummimatta för att få bukt på den rundade aktern. Det ser faktiskt riktigt bra ut, återstår att se om det är funktionsdugligt. Återkommer med uppdatering. /Johan
  5. Hej alla! Jag har efter en hel del bekymmer med min åldersstigna inombordare/växelreglage etc valt att i år skaffa en utombordare som backup. Det blev till sist en Suzuki 6hp med långrigg som jag tror kommer räcka till min B-31:a. Nu undrar jag dock hur jag ska fästa den på bästa vis? Jag har två tankenötter till att börja med: 1. Min akterspegel är liten och rundad samt sluttande. Jag skulle helst vilja fästa motorfästet rakt men det går bara om jag tar bort badstegen som sitter där i mitten nu. Det optimala vore om det fanns någon anordning som gör det möjligt att sätta motorn på sidan om badstegen. 2. Jag har skaffat ett nedsänkbart fäste men det är så trögt att jag inte kan få ned det utan ha motorn på verkar det som. Då blir det svårt att veta på vilken höjd jag ska sätta fast fästet det för att motorn ska hamna rätt i vattnet... Fast det går väl att använda spärren på nedsänkningsanordningen gissar jag. Hur vet jag var motorn ska skära vattnet? Som ni märker behövs det en del tips och jag tar tacksamt emot alla synpunkter som har med att fästa en utombordare att göra.
  6. Är det någon som har prövat med en B-31a? Enligt Sailguide.com ska masthöjden för den vara 12,8m...
  7. HEj Martin, Jo det verkar faktiskt som att det var nålen. Efter att jag bytt den och luftat startade motorn bara efter något försök. Jag tyckte inte heller att min såg så sliten ut, men spetsten var faktiskt aningens avtrubbad och skev om man kollade noga. Jag passade även på att rengöra hela regulatorn pumphuset från beläggningar, men jag är osäker på hur mycket det gav. Nålen var det som gav resultat. Mvh Johan
  8. Hej Gaidin. Regulatorhuset sitter fastskruvat på insprutningspumpen. I mitt fall är detta av mässing men det kan ha blivit bytt tidigare. Man får ta loss armen tll gasreglaget för att kunna skruva loss regulatorhuset. Nålen sitter där inuti. Jag är inte säker på om man måste ta isär hela insprutningspumpen för att göra detta, men jag gjorde det. Så mycket jobb tycker jag inte det var. Lite krångel bara när man sätter tillbaka delarna eftersom det gäller att gasen regleras på rätt sätt efteråt. Kolla hur det ser ut innan du tar isär allt. Låt någon dra gasen fram och tillbaka och kolla hur armen vid motorn rör sig så du vet hur den ska gå vid full/låg gas.
  9. Hej! Jag tänkte åka en liten vända idag, men jag märkte direkt att jag inte fick samma fart som jag brukar. Körde med nästan full gas men jag kom inte snabbare fram än jag brukar göra på lägsta gas. Väl tillbaka i hamn kontollerade jag motorn och såg då att dekompressionshandtaget hade fastnat på returröret för bränslet. Jag gissar att detta är orsaken men jag har inte haft tid att testa ännu. Någon som kan bekräfta detta? Sen kanske någon vänlig själ vill upplysa mig vad man egentligen brukar använda det till?
  10. Hej alla! Ok nu har jag testat att starta motorn många gånger både varm och kall, och den fungerar felfritt! Återigen ett stort tack till alla, nu ska jag bara klura ut hur man markerar tråden som löst..
  11. Tack alla för toppenhjälp! Nu verkar det som att problemet är löst! Peppar peppar. Jag bytte regulatornålen och luftade ordentligt. Den startade inte på stört men efter lite justeringar av regulatorn och mycket noggrann inpassning av tryckröret luftning så kom den igång. (Tog faktiskt hjälp av alla batterier för säkerhets skull) Det räckte med ett par varv med startmotorn. Jag lät den köra i 15 min sen stoppade jag den och startade igen. Inga problem, hon startade direkt. Vi körde en tur på ca 1 timme och det var inga bekymmer. Prövade att stoppa/starta igen. Inga problem. Vi får se imorgon hur det går när motorn är kall igen, men jag har goda vibbar.
  12. Hej Gaidin, Toppentips! Jag noterade faktiskt att det bubblade när jag drog åt skruven (bränsleslang) senast igår. Det är precis det här med för svagt tryck som jag upplever. Nu har jag varit och kontrollerat hela pumpen hos Sjöbergs, och konstaterat att regulatornålen måste bytas. Jag fick också förklarat varför inte det alltid kommer bränsle ut luftningsventilen när denna lossas. Det beror helt enkelt på i vilket läge motorn står. Uppenbarligen ska det räcka med att man drar runt den i remmarna så att insprutningen öppnar sig. Dagens projekt blir alltså att testa din beskrivning samt att byta nålen. PS:Bytte bränslefilter igår och det var ganska smutsigt måste jag säga. Senast ändrad av Kroqe | 25 augusti 2009 | 10:45
  13. Hej! Jo vi provtryckte spridaren och den verkade vara ok. Jag har själv fått den att spruta (lossad enligt handboken) vid ordentlig luftning. Däremot är jag osäker på hur den fungerar väl inne i cylindern. Jag kan inte höra det ljud man ska höra eftersom startmotorn överröstar den och jag saknar vevanordningen. Jag tar med insprutningspumpen till någon expert idag så får vi se vad de säger om den.
  14. Tack återigen! Jag kan behöva lite uppmuntran vid det här laget. Du har säkert rätt om tanken och matarpumpen då jag inte har kollat dessa noga än. Har utgått ifran att det inte behövs eftersom bränslet flödar bra invid motorn. Jag har nu demonterat och gått igenom insprutningspumpen och regulatorn. Jag kan konstatera att regulatornålen är något sliten (sned spets) samt att det ser ut som att en lite flisa har lossnat inne i mynningen på insprutningspumpens bränslegång (sett rakt ifrån det håll kolven kommer och i bränslets riktning.) Nu är jag ju ingen expert, men det känns som att det inte borde vara några problem, då flisan är liten och täcks av kolven. Regulatornålens trubbighet borde väl bara göra att bränslet släpps igenom lättare? Tror även att det var för mycket olja i för det rann ut väldigt mycket när jag tog bort pumpen. Det känns som att jag luftar väldigt noggrannt, och jag ser ju att det kommer bränsle ur tryckröret när jag kör runt startmotorn, och det är det som stör mig mest. Det borde inte kunna vara luft då tycker jag i mitt enkla sinne. Men du säger att bränslet alltid kommer när du har luftningsskruven (ventilen) öppen. Det gör det definitivt inte för mig. Bara den där enda gången innan motorn startade. Funderar på att som nästa steg byta filter matarpump och sedan eventuellt tömma tanken. Ytterst tacksam för all fortsatt hjälp. Vore kul med ett par dagar på sjön i sommar.
×
×
  • Skapa nytt...