hej,
talade med den ÅF där jag köpte min 76 DC alldeles för 3v sedan. han hade oxå varit på yamarin ÅF träffen förra veckan. där hade de fått testa en prototyp båt, en 80 DC som han sade var en förstärkt 76DC byggd f Yamahas nya F350, V8:an..
han sade att eventuellt skulle de få fram ett ex till båtmässan i Gbg till våren, men att det skulle vara MKT begr upplaga på den under det första året, dvs nästa år. han trodde inte det skulle bli stora ändringar jmfrt med 76DC vad gäller utförande i övr, förutom förstärkn i baken för motorn, samt påbyggd badbrygga (pga den större motorn).
Blir spännande att se vad de kommer med.
tills dess blir det att köra in sig på 76:an, som är rätt annorlunda än 6420:an jag hade innan. Men mkt lovande. har bara 8 tim på motorn ännu.
haD
Jonas