Har stått inför en liknande fråga och jag valde fernissa. Först 8 lager blank och sedan 3 lager matt fernissa på ett nytt bord. På ett gammalt fanérat bord som står inne blev det snart repor som gick igenom fanéren och det var inte snyggt så då la jag på 8 + 3 lager fernissa på det efter mycket försiktig slipning för att inte gå igenom fanéren.
För att ta det lite mer från början så köpte jag ett nåtat teakbord för att ha under kapellet på akterdäck. Det skulle utsättas för solljus och ibland ”hamna” ute i regnet, dock inte så ofta.
Efter att ha hört mig för visste jag att jag tog en risk när jag lackade på den nåtade delen men hoppades på det bästa. Det blev inte bra så jag fick skrapa ur nåten och nåta om och lackade sedan utan några problem. Dock sväller nåten lite i värmen och gör att glas och muggar mm står lite ostadigt. Därför har jag slipat ner en del med fokus på att ta ner nåten och sedan lackat på nytt. Har nog blivit ca 25 lager vid det hör laget.
Nu har ju inte du problemet med nåten så det bör gå bra om det är ordentligt fettfri yta du lackar på.
Varför fernissa? Jag gillar att träsaker, ffa inomhus, har den där lystern som man bara får på ordentligt fernissade ytor. Dessa står dessutom väldigt bra emot skrap från saker man sätter på bordet, repor och väta. Annars, om man har obehandlade ytor, blir det lätt ringar efter glas, muggar och annat och det vill jag inte ha. Blir det någon repa, och det blir det eftersom jag inte är ett dugg försiktig med bordet, så är det bara att rugga upp och tvätta och lägga några lager fernissa till. Reporna kommer då bara i fernissan och inte i trät.
Fernissa är ju en sorts olja som härdar men ”vanlig” olja behöver ganska mycket underhåll, och ofta, så det gick bort för min del. De är dessutom lite svåra att torka av. (Har haft oljade bord tidigare som var mycket svåra att hålla i OK skick.)