Metallfjädrar rostar, skaver och för oväsen.
"Modell stång"... Forshedas ryckdämpare är väldigt bra, har funnits på marknaden i många år. Jag vet inte hur Biltemas motsvarighet står sig i kvalitén. Jag har två Forsheda som jag ärvt efter min far, han dog 2005, och han fick med dessa på köpet då han köpte en Olsson 88 nån gång i mitten av 1980-talet. Dom är lika bra ännu, jag gjorde för några år sedan ett ovetenskapligt dragtest på dessa, ingredienserna bestod i en bakhjulsdriven personbil med dragkrok och en lyktstolpe. Bilens drivhjul tappade fästet och lyktstolpen stod efter testet snett, men de gamla forshedadämparna höll. jag det var en litet klenare stolpe, men iallafall.
"Modell stege" jag har aldrig haft sådana själv, men jag har sett flera som har varit trasiga efter första höststormen. Nu vet jag ju inte vilket fabrikat dom hade. Men dom verkar ju överlag rätt så klena.
Vid tillfällig förtöjning längsides använder jag sådana här från Biltema, jag har 12 och 14 mm varianterna, dom fungerar bra då belastningen inte blir så stor på spring vid längsidesförtöjning.
Vidare finns ju "Bungy" som är väldigt bra och praktiska, men helt klart är dessa bara för tillfälligt bruk.
Jag hade köpt original Forsheda! Det finns flera kopior, "av Forsheda typ" dom kanske är lika bra som brucekopior... men det är dumt att chansa!
Men som jag skrivit, belastningen på spring vid längsidesförtöjning brukar inte bli så stor, om nu inte båten ligger väldigt oskyddat.
Likadant egentligen med för och akterförtöjningen, men jag hade överdimensionerat, jag hade förtöjt för storm, och det vill ju förskingringsbolagen att man skall göra.